Past IDA Presidents


*     1858-59   J.F. Johnston, Indianapolis
*     1859-60   Isaac Knapp, Fort Wayne
*     1860-64   P.G.C. Hunt, Indianapolis
*     1864-65   A.M. Moore, Lafayette
*     1865-66   Joseph Richardson, Terre Haute
*     1866-67   Isaac Knapp, Fort Wayne
*     1867-68   W.F. Morrill, New Albany
*     1868-69   S.M. Goode, Madison
*     1869-70   J.F. Johnston, Indianapolis
*     1870-71   W.C. Stanley, Dublin
*     1871-72   P.G.C. Hunt, Indianapolis
*     1872-73   Joseph Richardson, Terre Haute
*     1873-74   Merritt Wells, Indianapolis
*     1874-75   J.R. Clayton, Shelbyville
*     1875-76   J.R. Jameson, Shelbyville
*     1876-77   Isaac Knapp, Fort Wayne
*     1877-78   T.S. Hacker, Indianapolis
*     1878-79   W.S. Heiskell, Indianapolis
*     1879-80   S.M. Goode, Indianapolis
*     1880-81   R.W. VanValzah, Terre Haute
*     1881-82   S.T. Kirk, Kokomo
*     1882-83   J.E. Cravens, Indianapolis
*     1883-84   M.H. Chappel, Knightstown
*     1884-85   J.M. Joy, Richmond
*     1885-86   S.B. Brown, Fort Wayne
*     1886-87   J.R. Pattison, Lafayette
*     1887-88   W.W. Wilson, Richmond
*     1888-89   J.B. Morrison, Indianapolis
*     1889-90   T.A. Goodwin, Warsaw
*     1890-91   C.A. Budd, Muncie
*     1891-92   E.J. Church, LaPorte
*     1892-93   R.W. VanValzah, Terre Haute
*     1893-94   W.M. Hindman, Vincennes
*     1894-95   David C. Harrold, Elwood
*     1895-96   W.W. Shryock, Fort Wayne
*     1896-97   W.S. Rawls, Indianapolis
*     1897-98   S.B. Hartman, Fort Wayne
*     1898-99   Alex Jameson, Indianapolis
*     1899-1900  M.A. Mason, Fort Wayne
*     1900-01   G.E. Hunt, Indianapolis
*     1901-02   C.E. Pitman, Evansville
*     1902-03   H.C. Kahlo, Indianapolis
*     1903-04   J.H. Morrison, Connersville
*     1904-05   J.F. Werner, Elkhart
*     1905-06   John Q. Byram, Indianapolis
*     1906-07   A.T. White, New Castle
*     1907-08   R.A. Adams, Clinton
*     1908-09   D.A. House, Indianapolis
*     1909-10   H.C. Sexton, Shelbyville
*     1910-11   Carl D. Lucas, Indianapolis
*     1911-12   C.E. Redmon, Peru
*     1912-13   H.M. Thomson, Indianapolis
*     1913-14   W.E. Kennedy, Indianapolis
*     1914-15   Otto U. King, Huntington
*     1915-16   R.R. Gillis, Hammond
*     1916-17   J.C. Zubrod, Evansville
*     1917-18   S.F. Gilmore, Indianapolis
*     1918-19   C.E. Ervin, Terre Haute
*     1919-20   H.C. Carr, Indianapolis
*     1920-21   Albert R. Ross, Lafayette
*     1921-22   C.R. Jackson, Indianapolis
*     1922-23   Earl Brooks, Noblesville
*     1923-24   Charles A. Priest, Marion
*     1924-25   F.A. Hamilton, Indianapolis
*     1925-26   A.J. Kimm, Evansville
*     1926-27   J.B. Carr, Indianapolis
*     1927-28   W.E. Neuenschwander, Fort Wayne
*     1928-29   William R. Meeker, Peru
*     1929-30   Victor H. Knapp, Evansville
*     1930-31   F.R. Henshaw, Indianapolis
*     1931-32   W.I. McCullough, Indianapolis
*     1932-33   A.L. Harter, Kokomo
*     1933-34   E.E. Voyles, Indianapolis
*     1934-35   W.C. Hessler, Crawfordsville
*     1935-36   E.L. Mitchell, Indianapolis
*     1936-37   H.T. Berkey, Fort Wayne
*     1937-38   H.J. Longcamp, Aurora
*     1938-39   A.A. Spears, Brazil
*     1939-40   R.C. Shurr, Valparaiso
*     1940-41   B.K. Westfall, Indianapolis
*     1941-42   R.N. Douglas, Elkhart
*     1942-43   Fred W. Levell, New Castle
*     1943-44   Roy D. Smiley, Washington
*     1944-45   Lynn A. Fonner, Fort Wayne
*     1945-46   Guthrie P. Carr, Lafayette
*     1946-47   George E. Guse, Rushville
*     1947-48   William Bogie, Vincennes
*     1948-49   Herbert W. Mason, Indianapolis
*     1949-50   Frank H. O’Halloran, Evansville
*     1950-51   Clyde T. Mayfield, Kokomo
*     1951-52   Wilbur P. McNulty, Fort Wayne
*     1952-53   Frederick C. Baker, Hammond
*     1953-54   Walter A. Crum, Richmond
*     E.E. Ewbank, Kingman (Hon. Past President)
*     1954-55   W.N. Kelly, Clinton
*     1955-56   William E. Barb, Indianapolis
*     1956-57   Paul H. Asher, Gary
*     1957-58   Maynard K. Hine, Indianapolis
*     1958-59   E.A.W. Montgomery, Evansville
*     1959-60   James M. Jones, Columbus
*     1960-61   W.R. Shoemaker, Anderson
*     1961-62   George A. Myers, Logansport
*     1962-63   William T. Smith, Schererville
*     1963-64   Rollie A. Bennett, Anderson
*     1964-65   E.E. Waddell, Lafayette
*     1965-66   John E. Magnuson, LaPorte
*     1966-67   Harry J. Healey, Indianapolis
*     1967-68   Norwin M. Niles, Garrett
*     1968-69   Clyde W. Parker, Evansville
*     1969-70   F. A. Cantrell, Crawfordsville
*     1970-71   Charles T. Frissell, Fort Wayne
*     1971-72   Frank R. Longcamp, Aurora
*     1972-73   D. Paul LaCount, Valparaiso
       1973-74   R. Dan Rohn, Alexandria
*     1974-75   Walter H. Vendes, Bicknell
*     1975-76   David N. Stiefler, Marion
*     1976-77   Robert M. Stetzel, Fort Wayne
       1977-78   M. Gene Stevens, Columbus
       1978-79   W. Kelly Carr, Lafayette
*     1979-80   Lloyd J. Phillips, Indianapolis
*     1980-81   Robert A. Moon, Hobart
       1981-82   C. Robert Ricci, Kokomo
*     1982-83   Eugene E. Brinker, Evansville
*     1983-84   Harvey G. Thomas, Muncie
       1984-85   James R. Platt, Fort Wayne
       1985-86   John A. Rahe, Aurora
*     1986-87   John C. Gorman, Marion
       1987-88   David J. Harris, South Bend
       1988-89   Charles H. Redish, Indianapolis
       1989-90   Scott H. Polizotto, Valparaiso
*     1990-91   Gerry L. Kaufman, Fort Wayne
       1991-92   Charles M. Simons, Kokomo
       1992-93   Duane E. Compton, Indianapolis
       1993-94   Edward C. Fox, Richmond
       1994-95   James D. Frey, Fort Wayne
       1995-96   Charles E. Hassel, Bremen
       1996-97   William B. Risk, Lafayette
       1997-98   R. Dale Lentz, Indianapolis
       1998-99   Raymond M. Maddox, Hartford City
       1999-2000   Lloyd J. Hagedorn, Fort Wayne
       2000-01   Jean R. Williams, Crawfordsville
       2001-02   Charles L. Steffel, Indianapolis
*     2002-03   John B. Schymik, Evansville
       2003-04   Richard L. Martin, Kokomo
       2004-05   David N. Matthews, Fort Wayne
       2005-06   David R. Holwager. Cambridge City
       2006-07   Neal B. Richter, Merrillville
       2007-08   Michael T. Smith, Tipton
       2008-09   Mark R. Stetzel, Fort Wayne
       2009-10   J. Mark Thomas, Seymour
       2010-11   Martin R. Szakaly, South Bend
       2011-12   Terry G. Schechner, Valparaiso
       2012-13   John R. Roberts, Connersville
*     DECEASED
 
 
 

Please Wait...

Working